Geocaching - Kincskeresés nem csak gyerekeknek

MENÜ

1174. Keszi emlékhely Dunakeszin (GCKEDU)

Keszi emlékhely Dunakeszin

Szélesség 
N 47° 38,171'
Hosszúság 
E 19° 7,731'
Magasság: 127 m
Megye/ország: Pest

 

 

 

 

 


Ide kattintva kérlek értékeld ládáinkat

A láda a Keszi emlékmű mögött, már a temető területén található. Ez a centenáriumi emlékmű a honfoglalás 1100-ik évfordulójára készült 1996-ban. Az emlékmű közvetlen közelében (mögötte) Egy nagyon régi temető található. A temetőt nagyrészt fák-bokrok nőtték be, de szépen karban van tartva.


A ládába TravelBug nem helyezhető.

Ez a láda az első örökbefogadott ládikónk. 

      

            


 



Néhány sor a településről és történetéről:

Dunakeszi a Dunakanyar kapuja. Budapesttől 15 kilométerre a pesti síkságon terül el, a Duna kavicsos törmelékkúpján. Területe 33158 hektár. Lakóinak száma 30 ezer.
A város története régi időkre nyúlik vissza. Már az őskorban lakott hely volt. Megtalálhatók a római kor nyomai is. Az első írásos adat, ami a község nevére utal, a 13. századból származik, 1255-ben IV. Béla adománylevele Kezew néven említi. Az 1715. évi népességösszeíráskor 18 család élt itt. Az okiratban már Dunakeszi néven szerepel. Dunakeszi, Kislalag és Alag 1945 előtt önálló társadalmi életet élt. Alagon a Lovaregylet, Dunakeszin a vagongyár volt a meghatározó anyagi erő. A vagongyár nélkül Dunakeszi teljes egészében mezőgazdasági terület volt. Alagon a lovaregylet alkalmazottai - idomárok, hajtók - mesés összegeket kerestek.
Dunakeszin 1944. december 28-án ért véget a második világháború. A két községet (Keszit és Alagot) 1950. elején egyesítették. 1950. októberében megalakult Dunakeszi első tanácsa. A településen az ipart 1945. után még hosszú évekig a járműjavító és a konzervgyár képviselte. Több termelőszövetkezet alakult. A 140 holdas uradalom, az alagi major volt a magja az 1948-ban alakult alagi állami tangazdaságnak. Az 1960-as években a gazdaság a megye legjobb mezőgazdasági üzemeinek sorába emelkedett. Területe Dunakeszitől az Ipolyig terjedt.

"A hét magyar törzs. A honfoglalók törzsszövetségének (hetumogernek) neve mai kiejtéssel "hétmagyar" volt. A honfoglalás korának kortárs írója, a Bíborbanszületett Konsztantín császár De administrando imperio című műve 40. fejezetében pontos leírást kapunk a magyar törzsekről. A vezértörzs, Árpád törzse a Megyer, a többi: Nyék, Kürtgyarmat, Tarján, Jenő, Kér és Keszi."

Mindezek mellett, a temető egy része, Magyarország történelmének egy másik jelentős eseményéhez kapcsolódik, 1956-hoz.

Megközelítés:

A ládát megközelíteni lehet autóval a 2-es úton (Dunakeszi területén Fő út), valamint a Volán járataival az Árpád hídi busz pu.-tól a Váci járattal a Dunakeszi - Benzinkút megállóhelyig, illetve vasúttal Budapestről a Nyugati pályaudvarról a Göd-Vác-Szob vonal Dunakeszi - Gyártelep állomását ajánlom.

A ládát egy fában keresd a temetőn belül. A láda közepes méretű. Ezt a ládát bátran ajánlom bárkinek, hiszen semmiféle megeröltetést nem igényel a megközelítése. A Ládához való közvetlen hozzáféréshez én nem a Keszi emlékmű felöli részt ajánlanám, hanem egy kicsit visszább, (Bp felé) a temető normális bejáratát, így nem kell sírköveken keresztülmenni! Felhívnám rá minden kedves geocachingelő figyelmét, hogy a láda nem csak az emlékműre hívná fel a figyelmet, hanem a több mint 100 esztendős temetőre, illetve a többször is felújított 1000 éves kápolnára is, amely szintén a temető területén helyezkedik el! Ha temető előtti járdán végighaladtok, a járda két szélén a Keszi törzs -ről elnevezett települések neveire bukkanhattok. A temető területén fokozottan kell számítani a sok szúnyog jelenlétére! ( Persze nem télen) Mindenkinek kellemes időtöltést és kellemes kikapcsolódást kívánunk! 

 

Menü



  • GpsGamesJáték Műhóddal

     

  • Időjárás
     
    0
    °
    C
    +
    -2°
    Mátrafüred
    Kedd, 16
    Szerda   + -3°
    Csütörtök   + +
    Péntek   +
    Szombat   + -1°
    Vasárnap   + -2°
    Hétfő   + -2°
    7 napos előrejelzés
  • Új kiadás
    2024-01-06 05:14:40

    Megjelent

Asztali nézet