Geocaching - Kincskeresés nem csak gyerekeknek

MENÜ

Gőtés-tó (Gcgott)

Gőtés-tó

Szélesség N 47° 35,721' 
Hosszúság E 19° 2,546'
Magasság: 110 m
Megye/ország: Budapest
 

Ide kattintva kérlek értékeld ládáinkat



Mi inkább a városi ládák helyett, a szabadban elrejtett ládákat részesítjük előnyben, mégis egy külvárosi tavacskát szeretnénk bemutatni ezzel a rejtéssel.

                

 



A tó Békásmegyeren a Honvéd utca, a Hegyláb utca, az Óbor utca és az ELMŰ Mező utcai trafóállomása között fekszik A Gőtés-tó és tágabb környezete eredetileg a Duna felé terjedő vizenyős rét volt, melyet a réteg- és talajvízből táplálkozó a Róka-forrás vagy Béka-forrás táplált, és amely a beépítések során fokozatosan csökkent. Sorsát a békásmegyeri lakótelep építése pecsételte meg: megmaradt részének túlnyomó többségét 1977-ben feltöltötték, és a lakótelep-építkezés felvonulási területe lett. Óbor utcai oldalán betonelemelőregyártó telep létesült. A darupálya beton alapjait éppen az egykori forrásra építették. Ennek következtében a forrás több helyen a szomszédos bányagödörben fakadt fel. Az építkezés befejezése után a területet nem rendezték, de nem is töltötték fel, mivel a vízfeltöréseket nem tudták megszüntetni. A hegyláb és a békásmegyeri lakótelep között megmaradt a nádas, zsombékos terület. A gazdátlan terület hamarosan illegálishulladéklerakóvá vált. Az élőhely lecsökkenése és a sittlerakás ellenére a viszontagságokat a nedves biotópban a névadó pettyes és tarajos gőte túlélte. A természeti értékeket Ambrusné Kenézy Judit, Csorba László és Száraz Péter biológiatanárok felismerték. Kezdeményezésükre a Gőtés-tó védelme bekerült Óbuda Békásmegyer Önkormányzat Természetvédelmi Koncepciójába (Lohrberer Á. Pethő Á. Vajda J., 1992). Az önkormányzat rehabilitációs tervet készíttetett, kutató fúrásokat finanszírozott és a kotrási munkákra jelentős összeget szánva a kiviteli munkákat megrendelte. A munkák megindításában Farkas György környezetvédelmi előadónak, valamint Kondor Kálmán helybéli lakosnak elévülhetetlen érdemei vannak. A Gőtés-tó rehabilitációja az Önkormányzat, a Guckler Károly Természetvédelmi Alapítvány, az aktív helyi lakosok, tanárok és diákjaik kezdeményezésére 1996 őszén kezdődött. A helyreállítási munkálatok terveit és ütemezését Zacskó Balázs és Zoltán Csaba, a Kertészeti Egyetem tájépítész hallgatói készítették el, Csemez Attila egyetemi tanár irányításával. Első ütemben a felső (Honvéd u. felőli) tó formáját mélységét és partját alakították ki (lásd az ábrát), a vízpótlás biztosítására a forrást megkotorták, a tóból kiemelt földet és iszapot elszállították. A következő tavaszon végezték a tó partjának megkötését és a környezet tereprendezését, valamint a növények telepítését. 1997 végére a további tórészek kialakítása is elkészült, így létrejött a négy, egymással összefüggő vízfelület, amelyeket kisebb csatornák kötnek össze. A tó faunája több védett fajt is számlál, ezzel növelve a tó értékeit. A Gőtés-tó nem csak a hüllők és kétéltűek számára biztosít megfelelő élőhelyet, de kiemelkedő szerepet játszik az ízeltlábúak és a madárfajok gazdag populációjának fenntartásában is.
Felhasznált irodalom: Guckler Károly Természetvédelmi Alapítvány: Mesél Óbuda Földje
(Budapest, 1998)
 

 



Megközelítés:

Békásmegyert a szentendrei Hévvel lehet megközelíteni. Majd a 186 vagy a 143. jelzésű autóbusszal a Zemplén Győző utcáig kell menni. Gyalog: Csobánkatér - Viziorgona utca - Zemplén Győző utca útvonalon célszerű támadni. Lustácskábbaknak pedig: Autóval a láda megközelíthető kb.: 15méteren belül.

 


Ez a láda a második saját rejtésű ládánk. A helyszín választást befolyásolta az a 3 év, amit Békásmegyer-ófaluban albérletben töltöttünk, valamint a Tó léte. Kevesen tudják, hogy ezen a lakótelepen létezik egy ilyen kis tavacska. Fekvésének, hányatott sorsának ellenére is viszonylag nagy élővilággal rendelkezik. Sajnos a szépsége rendezettsége elhanyagoltsága nagy részben köszönhető a látogatóinak, rombolóinak. Egy kis odafigyeléssel sokkal szebb környezete lehetne a helynek. Szerintem ez önkormányzati felelősségis ugyanúgy, mint a társadalom felelősége.

Az eredeti rejtés, hagyományos láda volt a képen látható rejtek biztosította a láda otthonát. Közel egy évig sikerűlta ládának állni a sarat, ezalatt nagyon sok TB. (travel bug)meglátogatta, míg egy meggondolatlan kessertársunk 2010.04.04.-én nem álcázta a fél köbméter rőzsével a rejteket. Ettől kezdve el is indúlt a láda muglisodása. Felfedezték, eltűnt, figyelj! Felgyújtották! Sajnos ekkor kellett virtuálissá átalakítanom. Azóta a saját hanyagságom miatt nem lett elkészítve, visszaállítva hagyományossá. Tervben van, de nem tudom mikor sikerűl megvalósítani.

Eredeti rejtés

 

 

Menü



  • GpsGamesJáték Műhóddal

     

  • Időjárás
     
    0
    °
    C
    +
    -2°
    Mátrafüred
    Kedd, 16
    Szerda   + -3°
    Csütörtök   + +
    Péntek   +
    Szombat   + -1°
    Vasárnap   + -2°
    Hétfő   + -2°
    7 napos előrejelzés
  • Új kiadás
    2024-01-06 05:14:40

    Megjelent

Asztali nézet